dentysta dzieciecyStomatologia dziecięca.

Dziecko to specyficzny pacjent, który wymaga odpowiedniego podejścia. To bardzo ważne, aby w przyszłości nie miał urazu do stomatologa i do leczenia zębów.
Żeby temu zapobiec należy stopniowo przyzwyczajać małego pacjenta do wizyt w gabinecie dentystycznym. Ważny jest stosunek rodziców do wizyt u stomatologa dziecięcego oraz lekarza, który musi wykazać się cierpliwością i spokojem.

Należy pamiętać, że zęby mleczne należy leczyć.
Po pierwsze bolą tak samo jak zęby stałe (dzieci wtedy niechętnie je myją, czasem narzekają przy jedzeniu)

Po drugie mogą spowodować zakażenie zęba stałego. Zawiązki zębów stałych znajdują się pomiędzy korzeniami zębów mlecznych. Zakażenie poprzez korzeń zęba mlecznego w następnej kolejności przechodzi na zawiązek zęba stałego. Ząb stały wyrzyna się zniszczony i/lub bardzo podatny na próchnice.

Po trzecie, przedwcześnie utracone zęby mleczne powodują wyrzynanie się zębów stałych w innych miejscach, lub w innej kolejności. Skutkuje to stłoczeniem, brakiem miejsca na zęby stałe, wadą ortodontyczną.

Żeby w pewien sposób umilić dzieciom taką wizytę, ubytki w zębach wypełniamy kolorowymi plombami, a po każdej wizycie nagradzamy drobnym prezentem (np. naklejką)
Po zakończeniu leczenia wszystkich zębów, mały pacjent otrzymuje dyplom lub medal dzielnego pacjenta. Pomaga to w mobilizacji oraz powoduje pozytywne skojarzenia.

Nowości