droznosc jajowodow

Ocena drożności jajowodów sono HSG – OLMEDICAL Częstochowa

Jajowody odgrywają istotna role w procesie rozrodczym.

W naturalnym zapłodnieniu plemniki przedostają się z macicy poprzez jajowody w okolice jajnika i tam następuje zapłodnienie.
Następnie we wczesnych stadiach rozwoju zarodek jest transportowany przez jajowody do jamy macicy i tam dochodzi do jego zagnieżdżenia.Gdy jeden lub oba jajowody są niedrożne może to spowodować utrudnienie lub całkowite uniemożliwienie zajścia w ciąże.

Najczęstszą przyczyną niedrożności jajowodów są przebyte stany zapalne narządów miednicy mniejszej. Może to nastąpić między innymi na skutek chorób przenoszonych drogą płciową np. zakażenie Chlamydiami lub przebytego rozlanego zapalenie wyrostka robaczkowego.

Zaburzenia drożności jajowodów mogą być spowodowane także zrostami pooperacyjnymi lub endometriozą. W celu wykrycia niedrożności jajowodów wymagane jest badanie z kontrastem, który powinien przepływać przez jajowody. Aby wykryć niedrożność jajowodów można wykonać histerosalpingografię/HSG/ lub sono-histero-salpingografię. Sono-HSG jest techniką najmniej inwazyjną. Badanie pozwala ocenić drożność jajowodów oraz wielkość i kształt macicy oraz umożliwia rozpoznanie zmian o charakterze zrostów, polipów, mięśniaków podśluzówkowych i niektórych wad rozwojowych macicy.

Bardziej zaawansowaną metodą diagnostyki w ocenie drożności jajowodów jest jedno czasowe wykonanie Sono-HSSG wraz z histeroskopią, w trakcie której oceniamy ujścia maciczne jajowodów i ich drożność z następową oceną przepływu przez jajowody w obrazowaniu ultrasonograficznym . Najbardziej precyzyjną metodą diagnostyki niedrożności jajowodów jest jedno czasowe wykonanie laparoskopii z histeroskopią, w trakcie której oceniamy drożność i funkcje ujść macicznych i brzusznych jajowodów, drożność jajowodów oraz ocenę miednicy małej (ognisk endometriozy) i zrostów około jajowodowych. Badanie to wykonujemy w znieczuleniu ogólnym w sali operacyjnej. W czasie jego wykonywania istnieje możliwość laparoskopowego usunięcia ognisk endometriozy, torbieli jajników, torbieli około jajowodowych i okołojajnikowych, wodniaków jajowodów oraz uwolnienia zrostów.

Nowości