test postkoitalnyTest postkoitalny PCT OLMEDICAL  Częstochowa

Test PCT (ang. Post Coital Test) jest wykonywany w celu zdiagnozowania przyczyny niepłodności.

Ma sprawdzić, w jaki sposób zachowują się plemniki w okołoowulacyjnym śluzie szyjkowym i czy są w stanie przez niego przeniknąć.

Źródłem niepowodzeń w poczęciu dziecka może się okazać tzw. wrogość śluzu. W takiej sytuacji występują w nim przeciwciała przeciwplemnikowe, które powodują zlepianie się plemników obniżając ich ruchliwość. Przed wykonaniem testu postkoitalnego przeprowadzona jest jakości śluzu kobiety. Ponadto zaleca się, by para przed planowanym współżyciem zachowała co najmniej dwu lub trzydniową wstrzemięźliwość seksualną.

Badania poprzedzające test to pomiar poziomu hormonu luteinizującego i/lub monitorowanie owulacji poprzez badanie USG. Ustalenie momentu owulacji wykonuje się na dzień przed badaniem. Po upływie ok. 9-14 godzin od współżycia lekarz pobiera próbkę śluzu szyjkowego. Podczas stosunku nie wolno używać nawilżaczy i innych środków, które mogłyby wpłynąć na wynik przeprowadzonego testu. Pobrany materiał badany jest pod mikroskopem pod kątem oceny liczby plemników i ich ruchliwości. Badanie jest bezbolesne. Wynik podawany jest tego samego dnia.

Test jest uznawany za negatywny, jeśli w śluzie nie będzie progresywnie ruchomych plemników po 9-14 godzinach od stosunku. Jeżeli natomiast zaobserwuje się jakiekolwiek ruchliwe postępowo plemniki wynik testu przemawia za brakiem czynnika szyjkowego.

Nowości