Każdy pacjent przed rozpoczęciem kompleksowego leczenia stomatologicznego powinien wykonać zdjęcie pantomograficzne (tzw. rentgen zęba Częstochowa). Dzięki takiemu zdjęciu lekarz stomatolog może zbadać wszystkie struktury układu stomatologicznego, które nie są dla niego widoczne gołym okiem, czyli kość szczęki i żuchwy oraz zatoki szczękowe.

    Rentgen przydaje się w diagnozowaniu ubytków na powierzchniach stycznych zębów, czyli na ściankach, którymi zęby do siebie przylegają. Bardzo często ciężko jest dostrzec tam zmiany próchnicowe i widoczne są one dopiero na zdjęciu takim jak rentgen zęba Częstochowa. Rentgenodiagnostyka pozwala również skontrolować stan obecnych wypełnień. Niekiedy dochodzi do mikroprzecieków na połączeniu zęba z plombom. Przecieki te sprawiają, że bakterie próchnicowe dostają się pod wypełnienie i niszczą tam zęba pomimo tego, że wygląda on na pozór zdrowo. W obu przypadkach zmiany próchnicowe będą widoczne na rentgenie zęba jako ciemniejsza plama o nieregularnych kształtach na tle jaśniejszego zarysu zęba.

    Do wykonania zdjęcia pantomograficznego należy się odpowiedno przygotować. Trzeba usunąć wszystkie ruchome metalowe elementy z okolicy twarzy i szyi takie jak: kolczyki w uszach, języku itp., naszyjniki, klamry do włosów, spinki, gumki do włosów. Konieczne jest również wyciągnięcie protezy zębowej lub aparatu słuchowego.

    Rentgen zęba Częstochowa może być wykonywany zarówno u dzieci jak i dorosłych, ponieważ nowoczesne sprzęty do rentgenodiagnostyki generują promieniowanie porównywalne do godzinnego lotu w samolocie. Należy pamiętać jednak, że nie może być ono wykonywane pod żadnym pozorem u kobiet w ciąży, ponieważ grozi to uszkodzeniem płodu.

Nowości