chrapanieBezdech nocny i chrapanie to problemy, który w znaczny sposób wpływają na stan ogólny i samopoczucie (nie tylko osoby, której dotyczą).
Obturacyjny bezdech nocny to zatrzymanie oddechu na dłużej niż 10sekund kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt razy w ciągu nocy. Powoduje spadek wysycenia krwi tlenem (a wiec niedotlenienie tkanek) oraz przerywany sen (pacjent budzi sie, zeby złapać oddech). Efektem tego jest przewlekłe zmęczenie oraz problemy ogólnoustrojowe (np choroby sercowo-naczyniowe).

Co dokładnie oznacza termin obturacyjny bezdech nocny?
Oznacza dosłownie zamknięcie drogi przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe.

Co zamyka drogi oddechowe?
Czasem nieprawidłowa budowa podniebienia miekkiego powoduje, ze gdy w nocy napiecie miesni obniza sie, podniebienie opada jak kurtyna i zamyka swiatło gardła (jeżeli opada tylko częsciowo mamy do czynienia z chrapaniem, wtedy podniebienie miękkie drga podczas przepływu powietrza skąd charakterystyczne odgłosy)
Czesciej jednak przyczyną jest zapadający się język u osób z cofniętą lub małą żuchwą.

Zapadające sie podniebienie można skorygwać tylko w radykalny, chirurgiczny sposób.
Natomiast na zapadniety język jest dużo “łagodniejsza” metoda. Polega na zakładaniu specjalnego aparatu na zęby, który powoduje wysunięcie żuchwy. Aparat stosuje sie tylko w nocy.

Zanim poddacie sie Państwo nieodwracalnym zabiegom radzimy poradzić sie pod kątem wady ortodontycznej. Prosty aparat zakładany na noc może uchronić was przed bezdechem nocnym, chrapaniem i …operacją.

Nowości