stawBruksizm leczenie bruksizmu OLMEDICAL Częstochowa

Bardzo wielu pacjentów dotyka problem związany ze stawem skroniowo-żuchwowym.

Najczęściej objawia się strzelaniem, przeskakiwaniem lub trzeszczeniem w okolicach ucha. Dodatkowo mogą towarzyszyć bóle głowy o różnym natężeniu (od niewielkich do bardzo silnych, migrenowych bólów głowy). W bardziej zaawansowanych przypadkach dołączają się trudności z otwieraniem ust.

Najczęściej problem ten pojawia się u osób z wadą zgryzu (zgryz głęboki, tyłozgryz, tyłożuchwie). Czasem może rozwinąć się wtórnie, nawet u osób bez predysponującej wady zgryzu. Najczęściej są to osoby żyjące w stresie. Pacjenci tego typu posiadają, miedzy innym starte powierzchnie zębów (bruksizm). Leczenie w takich sytuacjach jest bardziej złożone, interdyscyplinarne.

Leczenie stawu skroniowo-żuchowowego jest wieloetapowe.
W przypadkach osób z wadą ortodontyczną lub startymi powierzchniami zębów wykonujemy protezy nakładkowe, które poprawiają warunki zgryzowe. Pacjent stosuje nakładki przez okres maksymalnie 3miesięcy. Przez ten czas poddaje się zabiegom fizjoterapeutycznym. Jeżeli zmienione warunki zgryzowe spowodują poprawę, przystępujemy do trwałej zmiany zgryzu.
Dokonujemy tego aparatem ortodontycznym, za pomocą koron protetycznych, mostów, nakładów (onlay) lub protezy szkieletowej. W zależności od potrzeb.

W przypadkach osób u których dołącza się czynnik psychologiczny (stres i bruksizm) wykonujemy przezroczystą nakładkę na zęby, tzw. szynę relaksacyjną, którą pacjent stosuje w nocy.

Nie leczone dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego prowadzą do powstania nieodwracalnych zmian w stawie i (między innymi) trudnych do wytrzymania, migrenowych bólów głowy.

LEKARZE: TOMASZ OLEK

Nowości